Přidal: Přidáno: 9. 11. 2021 15:35:33 Počet shlédnutí: 62

09 Listopad 2021

NHL dává #4

Týden utekl jako voda, a tak tu máme další díl NHL dává.

Dnes trochu méně statistik, ale k tomu přidávám jednu nepravidelnou MINI SOUTĚŽ.

Občas sem totiž přidám nějakou otázku z NHL dění, statistik nebo historie a budete mít týden nato, abyste mi napsali výsledek či správnou odpověď. Bodování a nějaké ty odměny zveřejním během pár dní. Správné odpovědi posílejte dolu do komentářů a samozřejmě kdo bude rychlej, bude mít víc bodů. Podobně jako tomu bylo u Sherlocka.

Have a FUN!!

______________________

CHI

Minulý týden jsem psal o problému Brada Aldricha ze sezóny 2009-10. Následná výzva majitele Chicaga, Rockyho Wirtze o odstranění jeho jména z poháru, na sebe nenechala moc dlouho čekat. Jméno vyzmizíkovat z poháru sice nejde, ale 10 „iksek" stačilo a Bradovo jméno je historií.

Stále ale zbývalo dořešit posledního z těch vinných, kdo ještě v NHL působí, aktuálního GM Winnipegu, Kevina Cheveldayoffa. NHL nakonec rozhodla, že ho nijak trestat NEBUDOU. Prý si nebyl dle právníků vědom rozsahu obvinění Aldricha. Myslel si, že šlo pouze o „obtěžování" v podobě nevhodných SMSek a nevhodných postupů. To mu ale v žádném případě nevěřila Beachova právnička Susan Loggansová, které řekla: „Všichni věděli, že Kyle Beach byl sexuálně obtěžován a že mu bylo během kariéry vyhrožováno."
Po úterní konferenci, kde se tato záležitost s Kevinem řešila, došlo i na fanoušky, kdy ne všichni s tímto rozsudkem souhlasí, a chtějí vrácení peněz za permanentky.

10x iks

BUFVGK

Jack Eichel, již delší dobu zmiňované jméno, o kterém jsem psal v NHL dává #2 o možné výměně do Colorada. Nakonec ale všechno dopadlo úplně jinak. O jeho služby totiž měli veliký zájem i Calgary Flames. Co se ale nestalo? Slovo dalo slovo a „Džek" si ale nakonec plácnul s Vegas Golden Knights.

Konečný trejd nakonec vypadá následovně:
Buffalo posílá do Vegas – Eichela a 3rd pick 2023
Vegas posílá do Buffala – Peytona Krebse, Alexe Tucha, 1st pick 2022, 3rd pick 2023

Eichel tak konečně může na operaci s vyhřezlou ploténkou a očekává se, že by mohl ke konci základní části už nastoupit do zápasového rytmu.
Kdo z tohoto trejdu nakonec vyjde jako vítěz, nebo jestli to bude win/win pro oba, se ukáže až po nějakém čase...tak po roce nebo dvouch.

Zajímavé bude také sledovat to, co udělá tento trejd s platovým stropem Vegas. Přece jenom 10M je 10M. Zatím je Eichel na LTIR, takže jeho plat se do stropu nazapočítává, ale co nastane až se vrátí? Nebo se vrátí až na Playoff a budeme svědky dalšího mega „povoleného" překročení stropu, na což loni poukazovalo mnoho lidí u Tampy?
Vegas by tak mohli v tomto ročníku ještě i přeskočit loňskou sumu Tampy (cca 17M), kterou díky LTIR přesáhli Cap Hit. Pokud by šlo jenom o Eichela, bylo by to „jenom" 10,5. Ale dlouhodobě mají na LTIR ještě další 2 hráče (Pacioretty a Stone) a tak celkový LTIR Pool činí aktuálně skoro 26,4M.

Vegas LTIR

OTT

Po více než třech letech budou mít Ottawa Senators opět kapitána.
Posledním kapitánem Sens byl Erik Karlsson, který měl na prsou kapitánské céčko celkem 4 roky. Nyní se vedení klubu rozhodlo, že jmenují dalšího. V potaz byli bráni pouze 2 hráči, Thomas Chabot a Brady Tkachuk.
Volba nakonec padla na druhého jmenovaného a syn legendárního Keitha se tak stává desátým kapitánem v historii klubu.
Brady podepsal v létě smlouvu na 7 let s příjmem 8,3M ročně a majitel klubu Melnyk v něm vidí veliký potenciál a zároveň chce, aby měl někdo na ledě zodpovědnost za výkony mužstva.

Nejdéle sloužícím kapitánem byl u Senáttorů, Daniel Alfredsson. Ten ve svém „úřadě" vydržel celých 13 sezón.

V NHL jsou tak už pouze 4 týmy bez oficiálního céčka na prsou. Arizona (od letošní sezóny), Buffallo (po přestupu Eichela), Calgary (od letošní sezóny), Rangers (od sezóny 2017-18).
Momentálně se k nim dá přičíst asi i Montreal, který má dlouhodobě zraněného Webera a speukuluje se dokonce, že ze zdravotních důvodů ukončí kariéru.

Tkachuk

ARI

Arizona Coyotes, letošní otloukánek ligy opět překonává své rekordy. Bohužel ty negativní. Jejich prozatímních 11 zápasů v řadě za sebou bez výhry je jejich prozatím třetí nejhorší v historii klubu.
Nejhorších bylo zatím 15 zápasů ze sezóny 2004-05.

Následuje 12 zápasů ze sezóny 2017-18 a poté tento letošní. Dvoumístné sezóny tak ještě mají z let 1998-99 a 2015-16, kde bylo takovýchto zápasů 10.
Když se mrkneme na jejich historii, tak takovýchto zápasů (alespoň 5 zápasů bez výhry v řadě) měla Arizona ve své novodobé historii celkem 54.

Nejhorším celkem v tomto ohledu v celé historii NHL jsou staří Winnipeg Jets, kteří v sezóně 1980-81 nevyhráli celkem 30x v řadě za sebou!!

ARI losing strike

EDM

Edmonton jede!
Duo „McDrai" bude letos opět okupovat první příčky všech statistik produktivity. Druhý (schovaný v mé zkratce) Leon Draisaitl, se letos zařadil mezi největší velikány produktivity. Svými 20 body za 9 prvních zápasů sezóny, se řadí do historicky první čtyřicítky všech hráčů, kteří v těchto devíti zápasech dokázali posbírat alespoň 20b.
Smetánka produktivity s hráči jako Gretzky, Lemieux, Lalonde, Denneny, nebo Bossy, se tak rozrostla o další jméno. Bude to však v konečném zúčtování stačit na více než první kolo PO??

Zde tabulka všech 40 hráčů.
Všichni hráči mi tak nějak něco říkají, ale „Who the hell" je Punch Broadbent?? Fakt to jméno slyším poprvé v životě...

Draisaitl

NYIBOS

Dne 05.11. se odehrály 2 zápasy ve kterých se opět přepisovaly dějiny.

V zápasech BOS vs DET a MTL vs NYI se totiž urodili dva čtyřgóloví střelci.

Prvním hráčem, který ten večer vstřelil 4 góly byl Patrice Bergeron (BOS). Pro něj to je už druhý takový večer. Ten první je ze sezóny 2017-18, kdy sestřelil Carolinu. Hattricků má na svém kontě celkem 5. 2010-11 (OTT), 2017-18 (NYI), 2018-19 (OTT), 2019-20 (NYR) a 2021 (PHI).

Druhým byl pak Brock Nelson (NYI), pro kterého to byl první čtyřgólový večer v kariéře. Na svém kontě má i 2 hattricky. V sezóně 2015-16 vstřelil 3 góly Columbusu a 2017-18 vstřelil 3 góly Detroitu.

Historie zná celkem 11 takových dní, kdy 2 hráči vstřelili přesně 4 góly.
- John Madden a Randy McKay 28.10.2000
- Martin Havlát a Daniel Alfredsson 02.11.2005 (1 záp. st. Tým)
- Brock Nelson a Patrice Bergeron 04.11.2021

Nás může těšit, že se mezi tyto vyjímečné hráče a dané podmínky můžeme zařadit i našeho Martina Havláta, když hrál za Ottawu. Ti tehdy zničili Buffalo 10:4

U něj a Daniela Alfredssona to je ale ještě o level výše, protože oba vstřelili 4 góly dokonce v jednom zápase, a navíc za jeden tým.
To samé se podařilo už jenom 2x v historii NHL.
- Odie Cleghorn a Sprague Cleghorn 14.01.1922, což jsou dokonce bratři!

Pokud budeme tuto statistiku ještě o něco více vyšperkovat, tak tu máme opravdovou „Extraligu" v této statistice.

Pokud si vezmeme 4 a více gólů v jeden den, tak zjistíme že to už se v lize nedělo skoro vůbec.

- Yvan Cournoyer (5) a Greg Polis (4) - 15.02.1975
- Mario Lemieux (5) a Keith Tkachuk (4) - 26.03.1996

No a absolutní vítězové této kategorie jsou Joe Malone (5), Harry Hyland (5) a Reg Noble (4) z 19.12.1917.
4 a více branek v jeden den totiž dokázali vstřelit všichni 3. Dva z nich dokonce vstřelili 5 gólů!!

To bylo v zápase Toronto Arenas vs Montreal Wanderers (9:10) to byli Noble (TOR) a Hyland (MTL)
A pak ještě Montreal Candiens vs Ottawa Senators (7:4) vstřelil 5 gólů Malone (MTL)

NAS

Nashville Predators se rozhodli vyvěsit vůbec první dres v historii klubu.
Tím hráčem se nestane nikdo menší než jeden z nejlepších gólmanů historie, Pekka Rinne. Jeho dres poputuje ke stropu Bridgestone Areny 24.02.2022

Rinne odehrál v NHL celkem 15 sezón a všechny pouze v Nashvillu.
Mezi jeho největší úspěchy jistě patří Vezina Trophy ze sezóny 2017-18 a King Klancy Memorial Trophy ze sezóny loňské. Ve své rookie sezóně skončil jako čtvrtý nejlepší nováček a 2x se podíval do All Star.
Nicméně SC nikdy nevyhrál. Nejblíže k poháru byl v sezóně 2016-17, kdy prohráli ve finále SC s Pittsburghem 2-4 na zápasy (3:5, 1:4, 5:1, 4:1, 0:6 a 0:2)

Celkem v NHL odehrál 683 zápasů:
W 369, L 215, T (remízy) 75, GAA 2.43, SV% .917. Za svoji dlouhou kariéru také dokázal udržet celkem 60 čistých kont.
Jako jeden z mála brankářů také dokázal v NHL vstřelit gól a k tomu si ještě připsal 14 asistencí. Gól od něj dostalo Chicago 09.01.2020, kdy potvrzoval vítězství svého klubu 5:2.

Rinne

NHL

-----> ZÁPAS TÝDNE <-----

Edmonton Oilers vs New York Rangers – 6:5pp

Tento týden opět velice těžké rozhodování, který zápas vybrat. Plno krásných gólů, brankářských zákroků, vyrovnaných zápasů a obratů. Tady se toho ale sešlo v jeden večer více.
Celkem 4 tříbodoví hráči, celkem 64 střel na branku, 35 zblokovaných střel, 48 bodyčeků, obrat z 1:4 a nakonec možná i gól roku. To vše bylo vidět v zápase Olejářů s Rangers.

Jak by se tento zápas mohl vyvíjet, naznačil už ve 2. minutě náš Filip Chytil, který se v útočné třetině dostal ke zablokovanému puku a ze slotu střelou k levé tyčce otevřel skóre. Na konci třetiny se však v předbrankovém prostoru dorážkou prosadil Hyman a bylo srovnáno. Jedna z asistencí byla připsána i T. Barriemu, který nahazoval puk na branku. Tato asistence pro něj byla celkovým 400 bodem v NHL.

Druhá třetina začala podobně jako ta první. S tím rozdílem, že se Rangers trefili celkem 3x v rozmezí 4 minut a 4 vteřin! Nejprve v čase 22:52 Rooney (ne ten fotbalista ;) ), který dostal krásnou přihrávku od Flipa Chytila. Ten na modré vystihl přihrávku Foegeleho, udělal 2 kroky a přesnou přihrávkou za obranu vyzval Rooneyho, který nedal Koskinenovi šanci. O minutu a půl zvyšoval na 3:1 Kreider a o další minutu a půl se v přesilovce fotbalově „placírkou" prosadil Zibanejad a zdálo se být rozhodnuto.
Ještě v téže třetině se však také v přesilovce prosadil Puljujarvi. Po milimetrovém pasu RNHčka z vlastního pásma až na modrou se prosadil „Ruským blafákem" od pravého mantinelu k bližší tyči, a dal tak domácím ještě jakouž takouž naději.

Do poslední třetiny vlítli domácí jako postřelená svině a v čase 43:35 bylo po gólech Barrieho a opět Puljujarviho, srovnáno. Za celou třetinu vyslal Edmonton na Georgiyeva celkem 15 střel. Rangers se sice zmohli na pouhé 4 střely, ale i tak se jedna z nich ujala. Zibanejad si z vlastní třetiny po narážečce s Kreiderem vyvezl puk a milimetrovou střelou, kterou by zabil i ve vinglu spícího pavouka, dal Rangers opět naději na vítězství. Docela paradoxně se na gólu podíleli i McDavid a Barrie. Prvně jmenovanému se nechtělo backcheckovat (dojíždět hráče) a přestal za ním bruslit. No a aby toho nebylo málo, tak Barrie zcela trestuhodně přesně v době, kdy McD přestal bruslit, nepokračoval směrem k Zibanejadovi a nechal ho si najet až do střelecké pozice. V takovéto lize celkem málo viděný kiks bránícího hráče. Ale tak to je, hokej je hra chyb.
Tento gól padl v čase 47:18 a dlouhou dobu se nic podstatného nedělo.

Pak ale přišel čas nejlepšího hráče současnosti, McDavida. Ten si vzal puk v útočné třetině, krátkou krasobruslařskou vložkou uspal bránící pětku Rangers, podřadil, poslal 4 hráče + gólmana na párek a dal gól, který asi již teď můžeme ocenit gólem roku. Protože stejně jako na Euru, gól našeho Patrika Schicka, asi nikdo jiný nepřekoná.

Na gól se podívejte sami, k tomu prostě není co dodat.

V následném prodloužení hráči vyslali na gólmany celkem 2 střely a obě byly z hokejek domácích hráčů. Na konci té druhé byl Draisaitl, který tak dokonal dvojnásobný obrat na konečnou výhru v prodloužení.

SOTW

3SOTW

První hvězdou týdne byl jmenován: LEON DRAISAITL z Edmontonu.

Za 3 zápasy si Leon v minulém týdnu do svých statistik připsal 13 střel, 10 bodů (5+5) a +6 do tabulky pravdy. Z toho byly 2 góly vítězné a úspěšnost střelby měl 38.5%. Leon už také skóroval v posledních čtyřech zápasech za sebou a pouze v jednom jediném letošním zápase nebodoval vůbec. V šesti zápasech získal více než 1 bod a právem tak aktuálně vede celou ligu v produktivitě (10+13)

Druhou hvězdou týdne byl jmenován: JACK CAMPBELL z Toronta.

Torontský gólman si ve třech zápasech minulý týden připsal celkem 92 zásahů z 95 střel, což mu vyneslo SV% .968, GAA 0.99 a svému týmu přinesl 3 výhry.
Nejprve vychytal Vegas a připsal si tak svůj první SO v sezóně. Potom dovolil pouze 1 gól Tampě, a nakonec sice pustil 2 góly proti Bruins, kdy na něj šlo celkem 44 střel. Útočníci ale dokázali skórovat celkem 5x a tak si Džek vylepšuje svá letošní čísla. Po prvních šesti zápasech měl totiž W/L 2-4, ale nyní již překulil tuto statistiku na plusových 6-4, protože dokázal vyhrát poslední 4 zápasy.

Třetí hvězdou týdne byl jmenován: JOHN GIBSON z Anaheimu.

Další gólman, který sice odchytal pouhé 2 zápasy, ale z celkových 63 střel pustil za svá záda pouze jednu. SV% má tak v těchto zápasech .984 a GAA 0.50, kdy nejprve vychytal SO s Devils a o pět dní později stál za výhrou 4:1 nad STL.
Stejně jako Campbel neměl ani Gibson dobrý začátek (2-4), ale v posledních 3 zápasech pustil pouhé 3 góly a připsal si 1 SO a 3 výhry.
Anaheim zatím letos celkem šlape, i když tým dle soupisky na to nevypadá. Sedmé místo 6-4-3 a patnáct bodů a za sebou zatím nechávají takové týmy jako jsou Tampa, Islanders, Washington nebo Bruins.

Opět jsem vybral nějakou tu srandu z NHL. Dnes v podobě vtipných momentů převážně ve hře.